Soha nem látott biztonsági intézkedések mellett kezdődik a párizsi olimpia
Párizs 1900 és 1924 után harmadszor ad otthont az olimpiai játékoknak, és ez lesz a 33. újkori nyári olimpia.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság 2017 júniusában azt javasolta, hogy a 2024-es és a 2028-as nyári olimpia rendezési jogát egyszerre ítéljék oda. A két, még versenyben lévő pályázó, Los Angeles és Párizs megegyeztek, hogy Párizs a 2024-es, Los Angeles pedig a 2028-as nyári olimpiát rendezi.
A 2024-es nyári olimpia megrendezéséért versenyben volt egyebek mellett Boston, Hamburg, Róma és Budapest is, ám ezek a városok fokozatosan visszavonták a nevezéseiket.
A párizsi olimpiát 2024. július 26. és augusztus 11. között rendezik meg, de már két napja zajlanak a labdarúgó és a rögbi mérkőzések.
A nyitóünnepségre ma kerül sor, de a korábbi hagyományokkal ellentétben a sportolók nem egy stadionban vonulnak fel, hanem a Szajna folyónak egy hat kilométeres szakaszán fognak végighaladni hajókkal.
A párizsi olimpián egy új sportág mutatkozik be, a breaktánc. Az olimpia logójában három elem egyesül: az aranyérem, az olimpiai láng, valamint egy emberi arc, akit Marianne-nak hívnak és Franciaországot, valamint az egyenlőség és a testvériség eszméit testesíti meg.
A játékokot rendkívüli biztonsági intézkedések jellemzik.
Rendfenntartók járőröznek a Champs-Élysées-n, illetve a forgalmasabb helyeken, turistalátványosságoknál, és az egyre nagyobb területet lefedő lezárások, elkerítések csomópontjaiban.
Egy nap alatt is jelentősen változott a helyzet a várost kettészelő folyó mentén, mert míg szerdán még hellyel-közzel meg lehetett közelíteni a Szajnát – bár az alsó rakpart jelentős része már akkor is le volt zárva azon a szakaszon, amelyen a megnyitón a hajók közlekedni fognak –, mára a felső partszakaszokat is elkerítették.
Az átengedő részeken a rendfenntartók többnyire visszafordítják az érkezőket, és csak azokat hagyják továbbmenni, akik valamilyen jogosultsággal rendelkeznek, illetve igyekeznek készségesen tájékoztatni az érdeklődőket, hogy merre lehet eljutni a tervezett céljukhoz, vagy egyáltalán megközelíthető-e az.
Az Eiffel-torony és a Mars-mező, a Concorde tér, valamint a Nagy Palota és a III. Sándor híd környéke is szinte teljesen el van kerítve. Akárcsak a Trocadéro kert, ahova hatalmas mobillelátókat húztak fel a megnyitóra. A mögötte, fölötte lévő Chaillot Palotánál már nem lehet kimenni a terasz szélére fényképet készíteni az Eiffel-toronnyal a háttérben, a Trocadéro téren pedig a metróállomást is lezárták a megnyitó végéig. Az emberek a lezárásokkal, elkerítésekkel szembesülve kérdezgetik a rendfenntartókat, merre mehetnek tovább, de nem mindig kapnak, kaphatnak érdemi információt az egyébként készséges és udvarias csendőröktől, mert azok közül sokan vidékről érkeztek.
A játékok idején naponta átlagosan 30 ezer rendfenntartó ügyel majd a biztonságra, a megnyitón pedig 45 ezren lesznek szolgálatban.
(napunk.dennikn.sk/hu és sportal.blikk.hu nyomán, fotó: Getty Images)